همانگونه که شما برای دارایی های خود از قبیل ماشین، خانه، موتور، زمین و … نیاز به سندی دارید که مالکیت شما را نسبت به آن اثبات کند؛ در خصوص دارایی های فکری خود از قبیل (اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری) نیز نیازمند سندی هستید که مالکیت شما را نسبت به آن نشان بدهد. شما هر موقع صاحب زمین یا خانه ای می شوید بلافاصله نسبت به دریافت سندی که نشان دهنده مالکیت شما بر روی آن زمین یا خانه است اقدام می کنید. همچنین در صورتیکه خانه یا زمین شما مورد تعرض قرار گرفت و شخص دیگری نسبت به ان ادعای مالکیت نمود شما ضمن مراجعه به مراجع انتظامی و قضایی نسبت به طرح شکایت اقدام می کنید. هنگامی که شما شکایت خود را تنظیم نمودید باید در آن به اسناد و مدارک خود استناد کنید و قاضی نیز بر اساس همین اسناد و مدارک در نهایت اقدام به صدور حکم می کند. اگر بخواهیم همین مثال خانه یا زمین را دقیقتر بررسی کنیم نکته هایی در ان نهفته است که به ان می پردازیم:
1- فردی که خانه یا زمینی را خریده در اولین گام نسبت به اخذ سندی که دال بر مالکیتش باشد اقدام می نماید. در خصوص مالکیت فکری هم به همین نحو است و شخصی که ایده وطرحی دارد نخست باید نسبت به ثبت آن اقدام کند.
2- هنگامی که زمین مورد تعرض قرار گرفت صاحب آن نسبت به طرح شکایت اقدام می کند. در خصوص دارایی فکری نیز به همین شکل است و زمانیکه دارایی فکری شما مورد نقض واقع شد، این شما هستید که باید به دنبال شکایت از نقض کننده دارایی فکری تان برآیید. نه اینکه انتظار داشته باشید دولت یا قوه قضائیه به شما بگوید که دارایی تان نقض شده است.
3- همانگونه که قاضی برای شکایت های مربوط به زمین یا خانه درخواست ارائه سند و مدرک می نماید در خصوص دارایی فکری نیز شما نیاز به ارائه سند و مدرک دارید.
4- در سند خانه و یا زمین اطلاعات کامل و دقیقی وجود دارد از قبیل اینکه زمین در چه مختصات جغرافیایی قرار گرفته است، شماره پلاک زمین چیست، شماره بلوک آن چیست، کدام خیابان، محله و کوچه و …. در خصوص دارایی فکری نیز شما باید سندی ارائه دهید که تمام مشخصات دارایی فکری شما را دقیق و با جزئیات در بر داشته باشد. توجه داشته باشید که سندی که به عنوان سند دارایی فکری به شما اعطا می شود (سند اختراع، سند طرح صنعتی و یا سند علامت تجاری) در متن یک صفحه ای آن صرفا اطلاعات جزئی در خصوص مالک/ مالکین و مخترع/ مخترعین و عنوان، تاریخ ثبت و اطلاعاتی از این قبیل درج شده است. حال سؤال این است که اطلاعات جزئی مربوط به این اسناد کجاست؟ پاسخ این است که شما زمانیکه در حال ثبت دارایی فکری خود هستید باید تمام اطلاعات مربوط به ایده خود را با جزئیات دقیق ارائه نمایید. به عنوان مثال زمانی که شما قصد ثبت اختراع دارید باید تمام اطلاعات مربوط به ایده خود را در قالب ادعانامه، شرح و توصیف و نقشه فنی افشا نمایید. توجه داشته باشید که این اسناد پس از ثبت اختراع به عنوان اسناد و ضمیائم پرونده پلمپ شده و در اداره ثبت نگهداری می شود و در صورت اینکه اختراع شما مورد تعرض قرار گیرد، همین اسناد مورد بررسی قرار گرفته و قضات حوزه مالکیت فکری صرفا بر اساس همین اسناد مبادرت به صدور رأی می نمایند.

بازدیدها: 107

By baghi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *